Czerwoni: Dorsz w miso, pierożki gyoza,yakitori, tofu

Czerwoni: Dorsz w miso, pierożki gyoza,yakitori, tofu
Czerwoni: Dorsz w miso, pierożki gyoza,yakitori, tofu

Dorsz w miso

Składniki: filety lub polędwica z dorsza 150 g miso 50 g mirin 50 g sake sól olej do smażenia

Przygotowanie: Z miso, mirin, sake i soli sporządzamy marynatę i zalewamy nią pokrojonego na kawałki dorsza. Rybę marynujemy około 20 min. Po wyjęciu z marynaty smażmy na gorącym oleju.

Pierożki gyoza

Składniki: gotowe ciasto na pierożki 250g surowej wieprzowiny por kapusta pekińska imbir świeży (kawałek wielkości kciuka) 2 ząbki czosnku przeciśniętego przez praskę 2 łyżki sosu sojowego sezam sól, pieprz 2 łyżki soku z cytryny 2 łyżki soku z pomarańczy:

Przygotowanie: Mięso przyprawiamy solą i pieprzem. Por i kapustę pekińską kroimy drobno i sparzamy wrzątkiem. Dodajemy do smaku imbir, czosnek, sos sojowy, sezam, pieprz i sól. Nakładamy na każdy krążek ciasta po dwa nadzienia: z mięsa i z warzyw, a następnie lepimy pierogi. Gotujemy pierożki na parze Gotujemy na parze w bambusowym pojemniku na liściu bambusa przez ok 10 min. Podajemy z sosem ponzu - przygotowanym w proporcjach 1:1:1 z soku z cytryny, soku z pomarańczy i sosu sojowego.

Yakitori – szaszłyki z udek kurczaka i z pora

Składniki: 500 g mięsa z udek kurczaka 1 por sos sojowy jasny cukier sake mirin olej do smażenia sos teriyaki

Przygotowanie: Z mirin, sosu sojowego, cukru i sake przygotowujemy marynatę. Mięso kurczaka kroimy w kostkę wielkości 3/3 cm i marynujemy przez min ok 30min. Po tym czasie nabijamy na patyki szaszłykowe na przemian kawałki kurczaka i pora, smażymy na patelni grillowej, podlewając sosem teriyaki.

Tempura z warzyw i krewetek

Składniki: krewetki bataty marchew cukinia woda lód mąka olej lub frytura do smażenia

Przygotowanie: Krewetki nacinamy w kilku miejscach w poprzek od spodniej strony i lekko naciągamy. Warzywa kroimy na jednakowej wielkości kawałki. Do zimnej wody z lodem wsypujemy mąkę i delikatnie mieszamy do konsystencji ciasta naleśnikowego. Krewetki moczymy w cieście i smażymy w głębokim tłuszczu w temp. 170-180 stopni na złoty kolor. Odsączamy na ręczniku papierowym.

Ryż japoński

Gotujemy ryż w osolonej wodzie – w proporcjach 1:1,5

Tofu z sosem z wina śliwkowego

Składniki: 450 g świeżego sera tofu mąka pszenna 200 ml japońskiego wina śliwkowego 100 g cukru 100 g wina mirin 50 g sake ziarno sezamu olej do smażenia

Przygotowanie: Tofu kroimy w kostkę lub plastry i panierujemy w mące a następnie smażymy w głębokim tłuszczu. Składniki na sos zagotowujemy i redukujemy na wolnym ogniu przez około godzinę, nie mieszając. Usmażone kawałki tofu zanurzamy w sosie, podajemy posypane ziarnami sezamu.

Do ozdoby: grzyby Nameko, kiełki buraka, kielki lucerny, jadalne kwiaty

podziel się:

Pozostałe wiadomości