Dagmara Wierzbicka

Ma 37 lat i mieszka w Gdańsku. Prowadzi swoją firmę z branży IT.

1. Łosoś z kaszą gryczaną na ogórkach stir-fry.
Składniki:
- łyżki oleju rzepakowego
- 4 świeże ogórki ( użyłam gruntowych )
- mała czerwona cebula
- 2 ząbki czosnku
- 1 papryczka chilli
- garść szpinaku
- łyżeczka startego imbiru
- płaska łyżka sosu ostrygowego
- łyżeczka soli
- łyzka brązowego cukru
- 2 łyżeczki sosu sojowego jasnego
- łyżka oleju sezamowego
- filet z łososia około 120g lekko posolony
- kasza gryczana niepalona 30g
- łyżka masła
- łyżeczka ciemnej pasty miso
- woda
- szczypiorek
- czarny sezam
- odrobina siekanego marynowanego imbiru
Ogórki obieram ze skórki, ale nie zupełnie zostawiam trochę ciemnozielonych "pasków". Kroję wzdłuż na pół i łyżeczką wybieram miąższ ze środka. kroję na około 1/3 centymetrowe ukośne "plastry". Cebulę kroję w 8, czosnek obieram, rozgniatam nożem i siekam, papryczkę chili kroję w ukośne plastry.
Kaszę gryczaną przykrywam wodą, dodaję masło, pastę miso i gotuję na wolnym ogniu pod przykryciem od czasu do czasu mieszając.
Nagrzewam patelnię grillową i kładę na niej łososia skórą do dołu, Grilluję 3 minuty.
Patelnię nagrzewam do wysokiej temperatury i wlewam olej rzepakowy. Następnie wrzucam czosnek i imbir, tak aby uwolniły swój aromat ale się nie spaliły około 5- 10 sekund. Następnie wrzucam cebulę i chili i smażę około minuty. Wrzucam garść szpinaku i wlewam odrobinę wody, sos ostrygowy, sos sojowy dodaję sól i cukier, mieszam i dodaję ogórki, na sam koniec dodaję łyżkę oleju sezamowego
Wyłączam kaszę i pozwalam jej "dojść".
Łososia przewracam na drugą stronę i grilluje około 5-6 minut. Następnie znowu odwracam i dosmażam skórkę przez około minutę.
Na talerz wykładam stir fry, na tym układam łososia skórą do dołu, posypuję kaszą i dekoruję szczypiorkiem, czarnym sezamem i siekanym marynowanym imbirem.
2. Tarta z porem, czosnkiem i serem feta
Piekarnik nastawiam na temperaturę 180 stopni z termoobiegiem.
Spód:
- 170 g mąki pszennej ( użyłam typ 450 )
- 120 g masła
- 1,5 łyżki musztardy Dijon
- płaska łyżeczka soli
- łyżka zimnej wody
Mąkę przesiewam przez sito, dodaję pokrojone w kostkę masło, musztardę i sól. Zagniatam. Do zagniecionego ale jeszcze nie do końca ciasta, dodaję łyżkę zimnej wody. Jeszcze przez chwilę gniotę, tak żeby uzyskać jednolitą masę. Formuję kulę.
Formę do tarty o średnicy 28 cm lekko smaruję masłem i przekładam na nią moją kulę. Przyciskając rozprowadzam ciasto po formie, tak aby w miarę możliwości spód był równy, formuję brzegi. Dobrze aby brzegi nie były za grube, bo podczas pieczenia ciasto puchnie, więc zyska na objętości. Spód tarty nakłuwam widelcem i wkładam formę do lodówki.
Góra:
- 1 wielki por lub 2 mniejsze
- 2 łyżki masła
- 2 łyżki oliwy z oliwek
- sól
- 4 ząbki czosnku
- 3 jaja
- 3 czubate łyżki śmietany 18%
- 200 g sera Feta
- grubo mielony pieprz
- oregano
Pora kroję na około centymetrowe krążki ( używam białą i jasnozieloną część pora ) zostawiając ciemnozielony pióropusz ( nie wyrzucam - zostawiam do przygotowania zupy). Czosnek obieram i kroję na cienkie plasterki.
Na patelni na średnim ogniu roztapiam masło i oliwę z oliwek. Na patelni układam pora, ale tak aby krążki zachowały swoją strukturę ( to ważne!). Dodaję pokrojony w plasterki czosnek. Podsmażam, ale tak aby por i czosnek się nie spalił. Dodaję szczyptę soli. Ostrożnie przekładam pora na drugą stronę, tak aby zachował swoją strukturę. Por ma być miękki ale nie zesmażony.
Spód tarty wyciągam z lodówki, przykrywam papierem do pieczenia i obciążam ziarnami fasoli. Wkładam do pieca na 15 minut.
Jaja i śmietanę mieszam w miseczce i dosalam próbując.
Wyciągam spód z pieca zdejmuję papier z fasolą i ostrożnie układam na nim krążki pora i czosnek. Wszystko zalewam przygotowanymi jajami i śmietaną. Kruszę ser feta, posypuję oregano i grubo mielonym pieprzem. Wkładam ponownie do pieca na 27 minut.
3. Sałatka
Kiedy tarta się piecze, przygotowuję sałatkę z sosem winegret jako dodatek. Tarta sama w sobie jest pyszna, ale dodatek w postaci sałatki, przełamuje delikatny smak pora czyniąc to danie jeszcze bardziej interesującym,
Jako bazę użyłam "porwaną" sałatę lodową, rukolę oraz 2 łyżki małych kaparów.
Winegret:
- 50 ml dobrej jakości oliwy z oliwek
- sok z połowy cytryny
- łyżeczka musztardy figowej
- łyżeczka brązowego cukru
- sól
Wszystkie składniki mieszam ze sobą do momentu uzyskania jednolitego sosu. Sprawdzam, czy smak jest ok, dodaję więcej soli / cukru / cytryny jeżeli jest taka potrzeba.
Tartę wyjmuję z pieca, chwilę daję jej odparować i kroję na porcje. Sałatę polewam przygotowanym sosem i układam obok/ na tarcie.
Smacznego!
Pozostałe wiadomości