Karolina Joniec

Ma 28 lat i mieszka w Lublinie. Z zawodu jest geodetą.

Policzki wołowe:
1.25kg policzków wołowych
1 trawa cytrynowa
4 liście limonki kaffir
2 suszone skórki z limonki kaffir
800 ml wody
pół dużej papryczki chilli
20ml sosu sojowego
kilka kropel sosu rybnego
łyżka ziaren kolendry
1 łyżeczka cukru palmowego
sok z połowy limonki
2 gałązki tajskiej bazylii
Policzki oczyszczam z błonek i wstawiam na noc do solanki. Następnie podsmażam je na patelni, aby zamknąć pory w mięsie. Przekładam policzki do dużego garnka, dodaję rozgniecioną trawę cytrynową, liście limonki kaffir oraz skórkę, sos sojowy i rybny oraz uprażone i roztarte w moździerzu ziarna kolendry. Gotuję na wolnym ogniu do miękkości ok 3h. Na koniec dodaję sok z limonki, cukier palmowy i tajską bazylię. Wyjmuję policzki i odparowuję wywar. Na koniec dodaję łyżkę masła, aby zagęścić sos.
Kulki z beszamelu
100g masła
110g mąki
700ml mleka
do panierki
jajko
mąka
bułka tarta
Najpierw przygotowuję beszamel. Rozpuszczam masło w garnku, dodaję mąkę i chwilę ją smażę, aby pozbyć się jej surowego smaku. Następnie powoli partiami po 100ml dodaję mleko. Na koniec doprawiam solą, gałką muszkatołową i pieprzem. Zostawiam do wystygnięcia i wstawiam do lodówki.
Gdy beszamel jest już zimny, formuję z niego kulki które maczam w mące aby masa była plastyczna. Następnie panieruję w jajku, bułce, jajku i znowu bułce. Smażę na złoto na głębokim oleju.
Puree z pietruszki
400 g korzenia pietruszki
300ml mleka
łyżka soku z cytryny
Obraną pietruszkę gotuję w mleku do miękkości. Następnie odcedzam, blenduję i dodaję 2/3 mlekao z gotowania. Na koniec dodaję sok z cytryny i sól do smaku.
Lody wasabi
1 żółtko
łyżeczka cukru
200ml śmietany 36%
3 łyżeczki pasty wasabi
szczypta soli
3 łyżki soku z limonki
Żółtko i cukier ubijam na parze na kogiel mogiel. Następnie ubijam śmietanę na sztywno, na koniec dodaję wasabi. Łączę ze sobą kogiel mogel i bitą śmietanę. Dodaję sól i sok z limonki. Wstawiam do zamrażalnika i co 15-20 min mieszam do uzyskania konsystencji lodów.
Pikle ze szparagów
500g szparagów zielonych
50ml octu ryżowego
100ml wody
1 łyżka cukru
szczypta soli
Szparagi gotuję pionowo ok 10 min tak aby były al dente (wody wlewam do wysokości główek tak aby główki zrobiły się na samej parze). Odcedzam i wstawiam do wody z lodem. Następnie przygotowuję marynatę. W misce łączę ze sobą ocet, wodę, cukier i sól. Szparagi marynuję ok 2h.
Emulsja z kolendry
2 łyżki oleju rzepakowego
mała garść kolendry
Kolendrę miksuję razem z olejem a następnie przecieram przez drobne sitko.
Danie podałam z gotowanymi marchewkami które podsmażyłam na maśle oraz z mikro liśćmi amarantusa.
Pozostałe wiadomości